• Zvuky regionu
  • Dudáci na jihu Čech
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Kozácko

Kozácko, nazývané též Táborsko, je nejmenším tradičním jihočeským regionem, který vyniká tradičními lidovými zvyky. Mezi jedinečné a dodnes udržované tradice patří “obcházení Lucek”, které se váže na 13. prosinec, kdy má svátek Lucie.

Nechte se vtáhnout do magické atmosféry táborské tradice.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Miluše Bubelová

Již několik let se věnuje vyšívání rybími šupinami. Toto tradiční řemeslo se do českých zemí dostalo asi před 150 lety z Itálie. Ozdoby ze šupin se objevovaly třeba na krojích, na zástěrkách, čepcích, ale také na střevíčcích, a dokonce i na kabelkách, které nosily dámy v neděli do kostela.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Hotel Elzet, Tábor

Táborská bašta

Typický pokrm v restauracích a hospodách na Táborsku. Jedná se o kombinace dvou druhů knedlíků, dvou druhů masa, paprikové klobásy a zelí.

Jihočeská kulajda

Smetanová polévka s bramborami, koprem a vařeným vajíčkem.

Bramborové lupínky (Bohemia Chips)

Začaly se vyrábět v roce 1982 díky spolupráci národního podniku Zelenina a zemědělského družstva Zeus v jihočeském Choustníku. Výrobek západního střihu s názvem Bohemia Chips se stal okamžitě podpultovým hitem. Dnes zpracovává továrna v Choustníku až 60 000 tun brambor ročně. Vyrábí z nich čtyři řady chipsů.

Plánský perník

Výroba tradičních perníků podle původních receptur, bez použití konzervantů běžných v průmyslové výrobě.

Mapa Českých tradic