cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Znojmo - Husovy sady
  • Selské statky a typické sklepní uličky Nový Šaldorf
  • Popice
  • Malovaný sklep v Šatově
  • Vína Znovín Šatov
  • Vrbovec
  • Jaroslavice
  • Hevlín
  • Hrušovany nad Jevišovkou
Moravská vinná stezka, úsek Znojmo – Jevišovka
Tato stezka začíná v centru Znojma. Uprostřed Husových sadů označuje její začátek návěstí se sklepním žudrem červené barvy. Po krátkém sjezdu parkem pokračuje kilometrovým úsekem po silnici I. třídy. Rušný provoz města opouští stezka Louckou ulicí; most přes Dyji je již branou do významné vinařské obce Nového Šaldorfu – Sedlešovic. Prohlédněte si Modré sklepy v Novém Šaldorfu, jsou jedním z největších areálů na Znojemsku.

Ze silnice Znojmo – Retz odbočuje trasa za obcí a přivádí cyklisty k prvnímu stoupání
do Konic. Po sjezdu do Popic následuje půvabný technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště, který je vstupem do Národního parku Podyjí. Kamenitou stezku zdobí kaple, kříže a Boží muka s česko-německými nápisy, doklady staleté společné minulosti. Ve Starých vinicích nad Havraníky čeká na cyklisty oáza v podobě ochutnávkového altánu firmy Znovín Znojmo. Mezi desítkou vzorků můžete ochutnat i znamenité cuvee Charles Sealsfield, upomínající na slavného rodáka z Popic, spisovatele Karla Postla.

Náhorní plošina nad Havraníky je ideálním výchozím místem ke krátké zajížďce
k legendární vinici Šobes. Za Havraníky odbočuje stezka do Šatova. Na její trase leží snad všechny sklepy v obci, pouze k tomu nejznámějšímu – Malovanému – musíte kousek odbočit. Do výšky 290 m n. m. ke státní hranici s Rakouskem stoupá trasa Moravské vinné stezky ze Šatova. Ve viniční trati nad Peklem je parádní vyhlídka na rakouské a moravské vinařské obce, za pěkného počasí lze prý vidět i Alpy.

Zvlněný terén podél státní hranice opustí stezka odbočením po bývalé signálce směrem na Chvalovice, odkud pokračuje do Načeratic. Rovinatý silniční úsek si můžete zpestřit ochutnávkou ve vinařském centru společnosti Ampelos ve Vrbovci.
Příhraniční průběh Moravské vinné stezky do Jaroslavic vede rychle ubíhající rovinatou trasou po silnici. Úsek je výmluvným svědectvím o osudu moravského pohraničí, které utrpělo poválečným odsunem Němců a následnou komunistickou devastací.

V Dyjákovicích stezka odbočuje na bývalou signálku a klidnou asfaltovou cestou
směřuje do Hevlína. V půli úseku do Jevišovky se k páteřní trase připojuje Znojemská
vinařská stezka, která vás přes Hrabětice a Šanov přivede do Hrušovan, železničního
uzlu, odkud směřují vlaky do Brna, Břeclavi i Znojma. Stejné vlakové spojení můžete využít i z nedaleké Jevišovky.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci