• Zvuky regionu
  • Masopust na Horácku
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Českomoravské Pomezí

Dva rodáci, dva hudební velikáni, dvě města – Litomyšl a Polička. Nechte se vtáhnout do atmosféry tehdejší domácnosti Smetanových. Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli je unikátním stejně jako mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, na němž svoji účast potvrzují renomovaní umělci české a mezinárodní operní scény. Ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce najdete nejen rodnou světničku Bohuslava Martinů, ale také úchvatný výhled na celé město a okolí.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Magdalena Dobromila Rettigová

Část svého života žila a tvořila v Litomyšli, kde také zemřela a je pochována. V roce 1820 napsala svoji první kuchařku Mladá hospodyňka. V roce 1825 dopsala svoji Domácí kuchařku aneb pojednání o masitých pokrmech pro dcerky české a moravské. Město Litomyšl si její odkaz a dílo každoročně připomíná kulturní akcí Slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové.

Oskar Schindler

Výrazná, i když kontroverzní osobnost východních Čech. Rodák ze Svitav, zachránce 1200 lidských životů během 2. světové války. Za svůj čin byl odměněn oceněním „Spravedlivý mezi národy“. Stálou expozici mapující činy a osudy Oskara Schindlera nazvanou „Hledání hvězdy Davidovy – Oskar Schindler“, lze navštívit v Městském muzeu ve Svitavách a jeho památník najdete v Poličské ulici, v parku Jana Palacha ve Svitavách.

Olbram Zoubek

Jeden z nejvýznamnějších sochařů současnosti žije a tvoří v Litomyšli. O. Zoubek měl výrazný vliv na rozvoj české architektonické plastiky. Ve sklepení litomyšlského zámku je instalována unikátní stálá expozice jeho soch. K Zoubkovým veřejně známým dílům patří např. posmrtná maska Jana Palacha nebo pomník věnovaný obětem komunismu v Praze na Petříně.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Restaurace U Zběhlíka, Čistá
  • Pivovárek Na Kopečku, Svitavy
  • Restaurace Karlov, Litomyšl
  • Hotel Zlatá Hvězda, Litomyšl
  • Hotel Aplaus Restaurant Bohém, Litomyšl

Železnohorský ležák

Pivo vyráběné v malém pivovaru ve Žlebských Chvalovicích.

Sýry Čedar, Eidam a majonézové výrobky

Společnost Agricol se zabývá zpracováním vajec a mléka. Byla založena v roce 1992 a sídlí ve městě Polička. Mléko se do moderního provozu v sídle společnosti sváží z mnoha míst Českomoravské vrchoviny a podhůří Orlických hor.

Pivovar Polička

Budova městského pivovaru v Poličce byla postavena v roce 1865. Samotný vznik značky piva Polička se datuje k roku 1517. Traduje se, že piva z pivovaru Polička mají blahodárný vliv na fantazii člověka. K hlavním značkám poličských piv patří Hradební světlé 10°, Otakar 11°, Záviš 12°.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Nářečí Českomoravského pomezí

Skala, slepica, slepicu, slepicou…, hrnec, hrnca, hrncu…, ona, ju, s ňou, dlóhé.

Mapa Českých tradic